Přechod z jednoho druhu granulí na druhý má své výhody i úskalí. Dlouhodobé krmení jedním druhem krmiva ubírá psovi nebo kočce rozmanitost přijímaných živin, jejichž potřeba se u zvířat v různých životních fázích mění. Nahradit krmivo ale není tak jednoduché. Úplná a náhlá změna totiž může způsobit problémy se zažíváním nebo dokonce rozvíjet alergie. Jak na to, aby byl váš mazlíček se svými granulemi vždy maximálně spokojený jsme se zeptali Denisy Kopecké, výživové specialistky, která se podílí také na sestavování receptur krmiv značky Fitmin.
Proč granule měníme
Změna granulí nás nejčastěji potká v různých fázích života zvířete. Mezi dvě zásadní období patří přechod ze štěněčích či kotěcích granulí na ty dospělé a následně v pokročilejším věku z krmiva s označením „adult“ na ty pro zvířecí seniory. „Velmi často také dochází ke změně krmiva u kastrovaných jedinců. Ti mají totiž vlivem hormonů tendence k přibírání na váze, což potom zatěžuje nejen jejich kloubní aparát, ale celkově i organismus. Je proto dobré vedle správného krmiva a vyvážených porcí dbát i na dostatečnou fyzickou aktivitu přiměřenou k věku a plemeni,“ vysvětluje Denisa Kopecká.
V průběhu života můžeme ale řešit více situací, které si žádají zásah do stravy. Nejčastěji taková změna nastane v závislosti na změně zdravotního stavu. Může se projevit například intolerance některých surovin, případně alergie, a je tak potřeba přejít na vhodnější stravu. „U citlivějších psů a koček bychom se měli ve složení krmiv vyhýbat pšeničnému či kukuřičnému lepku, a vsázet raději na tzv. „grain free“ receptury nebo ty doplněné například o rýži,“ říká Kopecká.
Změna krmiva krok za krokem
Přechod na nové krmivo nikdy neprovádíme okamžitě. Vše je nutné si rozplánovat do několika dní. „Je důležité, aby měl trávicí trakt čas zvyknout si na novou stravu a tím minimalizovat riziko problémů, nejčastěji v podobě zvracení, průjmů nebo bolesti břicha. Snášenlivost na krmiva se u každého zvířete liší, obecně je ale vhodné přechod provést v rozmezí 7 až 10 dnů,“ popisuje důležitost postupného přechodu Denisa Kopecká.
Zpravidla funguje následující postup:
- Fázi přechodu si rozvrhneme do 7-10 dní tak, aby bylo pro psa co nejpozvolnější a nejjednodušší.
- Každý den vyměňte 1/7 krmiva. Nejprve bude převažovat stávající krmivo. První den tedy bude poměr 6/7 stávající a 1/7 nové krmivo
- Druhý den bude poměr 5/7 stávající a 2/7 nové krmivo. Takto pokračujte až do 7. dne, kdy by měla kompletní porci tvořit 1/7 stávajícího a již 6/7 nového krmiva.
- Od 8. dne by měl pes již dostávat kompletní krmnou dávku výhradně s novým krmivem.
Jde to i bez starostí
Ač se vám může zdát přechod na nové krmivo komplikovaný, výběrem vhodného krmiva si můžete usnadnit práci. Mezi osvědčené výrobce krmiv u nás patří i tradiční česká značka Fitmin, která nedávno inovovala svůj Výživový program. Ten je postaven přesně tak, aby nabídl pohodlné a kvalitní řešení pro ty, kterým dané krmivo vyhovuje a zároveň ho chtějí nebo potřebují během života zvířete měnit. O tom svědčí i skutečnost, že krmivy z Výživového programu Fitmin Nutritional Programme Original krmí své psy již řadu let české musherské špičky, šampioni v agility, věří mu i Horská služka ČR, která pro své psí záchranáře potřebuje opravdu kvalitu bez kompromisu. Všichni zmínění vědí, že jsou chvíle, kdy zvíře potřebuje více energie a kdy je naopak potřeba ubrat.
Video Horské služby
Vylepšené složení
Fitmin si dlouhodobě zakládá na výběru prvotřídních surovin i na názorech chovatelů a dalších členů své komunity. Vznik inovované šesté generace krmiv je tak opřený o průzkum mezi nimi, ale i o pečlivý výběr dodavatelů tak, aby krmiva obsahovala pouze nejkvalitnější ingredience, které jsou na trhu k dostání.
Receptury mají stále vysoké procento čerstvého masa, a to až 50 %. Do jednotlivých krmiv značka také přidala bylinky českého původu jako například ostropestřec, pampelišku, heřmánek, kopřivu či šípek nebo kloubní výživu a zcela nový, minerálně vitaminový komplex zaručující vyvážený a plnohodnotný poměr vitamínů a minerálů.
Fitmin se také snaží svá krmiva nezakládat na pšenici, která je v dnešní době jedním z velmi častých alergenů. I proto je v inovovaných recepturách zařazena jako jedna z dalších rostlinných složek rýže. „Rýže je hypoalergenní surovina s vysokou nutriční hodnotou. Obsahuje lehce stravitelné komplexní sacharidy a malé množství tuků. Bílkovin obsahuje méně než ostatní obiloviny, přesto v ní jsou obsaženy esenciální aminokyseliny, které si tělo neumí vytvořit samo. Rýže je také vynikající zdroj hořčíku a zinku a její ideální dietetické vlastnosti (sacharidy a vláknina) vytvoří v žaludku vrstvu hlenu, čímž neutralizují žaludeční šťávy,“ uvádí Denisa Kopecká, výživová expertka značky Fitmin.